PCS-210L Line Array
Speaker
| System Type | Dual 10´´ Line Array Speaker |
| Maximum SPL | 136 dB |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Dimensions (h/w/d) | 319x750x515 mm |
| Net weight | 28,0 kg |
PCS-210L
The PCS-210L is a compact, high-performance loudspeaker, ideal for vertical line-array columns. With the capacity to hold up to 24 units per fly frame, it is the perfect solution for demanding applications. Its mechanical design enables vertical adjustment from 0° to 10°, with a resolution of 1.0° per step. The PCS-210L's vertical angle is equipped with a simple yet ingenious mechanical brake that significantly simplifies setup. Our flyware is made exclusively from high-quality aluminium components that are extremely durable. This passive two-way system comprises two 10-inch neodymium woofers arranged in a dipole configuration and two centrally mounted 1-inch drivers. These are connected to a precisely calculated horn. A single unit has a maximum sound pressure level of 136 dB. The coverage pattern is 10° x 120° (vertical x horizontal). The enclosure is impact-resistant and weatherproof. It is made of high-quality Baltic birch plywood and finished with a robust black polyurea coating that is waterproof. Four integrated handles facilitate transport and installation. A 1.5 mm thick black metal grille covered with black acoustic foam protects the front of the loudspeaker. The flight frame construction allows suspended or floor-standing mounting on PCS subwoofers. Its compact size and passive 2-way design guarantee maximum flexibility when used with our DSP system controllers and integrated DSP system amplifiers.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510646 |
| System Type | 2x10“/2x1,75“ voice coil 2-Way Line Array Speaker |
| Power Rating | 800 W AES 1600 W program 3200 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 75 Hz - 20 kHz |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Sensitivity | 104 dB 1W/1m |
| Maximal SPL | 136 dB |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Socket Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 319x750x515 mm |
| Net weight | 28,0 kg |
Drawing
Product Overview
Touring