PCS-115B Ground Stack
Subwoofer
| System Type | Single15´´ Subwoofer |
| Maximum SPL | 132dB peak @1m 129dB continuous @1m |
| Dimensions (h/w/d) | 600x470x600 mm |
| Net weight | 42,0 Kg |
PCS-115B
The PCS-115B is a 15-inch ground-stack subwoofer with a high-quality neodymium driver. It is the perfect speaker for small events with an audience of up to several hundred people. Compact and with an AES power rating of 800 W, it pairs perfectly with our PCS-405 or PCS-605 column speakers.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510394 |
| System Type | Single15´´ Subwoofer |
| Power Rating | 800 W AES 1600 W program 3200 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 39 Hz - 150 Hz |
| Sensitivity | 97 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 131 dB |
| Woofer | STG-15NB-A 800W AES 4“ voice coil |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 600x470x600 mm |
| Net weight | 42,0 kg |
Drawing
Product Overview
Touring