PCS-218NB Ground Stack
Subwoofer
| System Typ | Dual 18´´ Subwoofer |
| Maximum SPL | 138 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 1000x500x700 mm |
| Net weight | 73,5 Kg |
PCS-218NB
An impressive 6,000 W of power handling!
The PCS-218NB is our most compact dual 18-inch subwoofer. It is equipped with two high-quality neodymium woofers. Each woofer delivers 1,500 W AES or 3,000 W of power handling. The PCS-218NB is extremely versatile. For example, it can be used as a ground-stacked subwoofer for line array setups, or in combination with M20 threaded rods and full-range speakers.
The snap-in connection provides maximum flexibility, allowing the PCS-110-FFRL flying frame to be easily and securely attached.
This enables up to six PCS-110L line array modules to be easily and securely stacked on the subwoofer.
The PCS-218NB is ideal for rental, touring and permanent installations.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318511117 |
| System Type | Dual 18“ Subwoofer |
| Power Rating | 1500 W AES 3000 W program 6000 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 30 Hz - 200 Hz |
| Sensitivity | 101 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 138 dB |
| Nominal Impedance | 4 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 1000x500x700 mm mm |
| Net weight | 73,5 kg |
Drawing
Product Overview
Touring