HCS-115F
2-way 15´´ + 1,4´´ speaker
| System Type | 2-way 15´´ + 1.4´´ speaker |
| Maximum SPL | 128 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 760x494x457 mm |
| Net weight | 40,0 Kg |
HCS-115F
High-performance 2-way full-range speaker
The HCS-115F is a powerful, two-way, full-range loudspeaker with an AES power rating of 900 watts. It has been designed without compromise to withstand the demands of the touring and rental business. The 15-inch woofer delivers powerful, punchy sub-bass and has an AES power handling capacity of 800 W. The oversized compression driver features a 1.4-inch voice coil and a substantial 3-inch voice coil. With a power handling capacity of 200 W (AES), it will rarely reach its limits. The HCS-115F impresses with its technical specifications and compelling price-performance ratio.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510905 |
| System Type | 2-way 15´´ + 1,4´´ speaker |
| Power Rating | 900 W AES 1800 W program 3600 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 45 Hz - 20 kHz |
| Abstrahlverhalten (hxv) | 90°x45° |
| Sensitivity | 100 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 128 dB |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 760x494x457 mm |
| Net weight | 40,0 kg |
Drawing
Product Overview
Touring