PCS-212LB Line Array
Subwoofer
| System Type | Dual 12´´ Line Array Subwoofer |
| Maximum SPL | 132 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 400x650x600 mm |
| Net weight | 43,9 kg |
PCS-212LB
The PCS-212LB is a compact yet powerful multifunctional subwoofer. It is the perfect complement to our PCS-208L vertical line array speaker. Thanks to the double-sided aluminium connection plate, wiring is straightforward. To connect, simply link the four parallel NL4 connectors: +2/–2 for the subwoofer and +1/–1 for the line array. The mechanical design allows for suspended and stackable installations using just one type of fly frame. Our PCS-208L-FFR fly frame is compatible with the PCS-208L and PCS-212LB models. Our flyware is made entirely of high-quality aluminium components that are extremely durable. The PCS-212LB features two premium neodymium 12" woofers, each with 1000 W AES power. A single unit has a maximum sound pressure level of 132 dB. The enclosure is both shock- and water-resistant. It is made of high-quality Baltic plywood and finished with a robust black polyurea coating that is waterproof. The sturdy, integrated handles facilitate transport and installation. A 1.5 mm thick black metal grille covered with black acoustic foam protects the front of the speaker.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510684 |
| System Type | Dual 12“ Line Array Subwoofer |
| Power Rating | 2000 W AES 4000 W program 8000 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 43 Hz - 200 Hz |
| Sensitivity | 99 dB 1W/1m |
| Maximal SPL | 132 dB |
| Woofer | 2 x STG-12NB 1000W AES, 4“ voice coil |
| Nominal Impedance | 4 Ohm |
| Input Connectors | 4xNeutrik NL4 sockets Parallel 2+/2- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 400x650x600 mm |
| Net weight | 43,9 kg |
Drawing
Product Overview
Touring