PCS-212L Bi-Amp
Line Array Speaker
| System Typ | Dual 12" 3-Way Bi-Amp Line Array Speaker |
| Maximum SPL | 137 dB |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Dimensions (h/w/d) | 385x1000x612 mm |
| Net weight | 55,0 kg |
PCS-212L
The PCS-212L is a compact, three-way, full-range line array loudspeaker designed for use in vertical line array columns of up to ten units per fly frame. Its mechanical design allows vertical adjustment from 0° to 10° in 1° increments. All flyware components are made of high-quality, heavy-duty aluminium. The three-way system comprises two 12″ neodymium woofers, four 6.5″ neodymium mid-woofers and two centrally mounted 1.4″ neodymium drivers with a 2.5″ voice coil. The drivers are mounted on a precisely calculated line array horn. A single unit has a maximum sound pressure level of 137 dB. The coverage pattern is 10° x 120° (vertical x horizontal). The robust, weatherproof enclosure is made of high-quality Baltic birch plywood and features an impact-resistant, black, waterproof polyurea coating. Four integrated handles facilitate transport and installation. A 1.5 mm thick black metal grille covered with black acoustic foam protects the front of the loudspeaker. The flight frame construction allows for suspended or floor-standing mounting on PCS subwoofers. The 3-way module operates as a 2-way bi-amp system, requiring only two amplifier channels. Its compact size guarantees maximum flexibility.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510691 |
| System Type | 2x12“/4x6,5"/2x1,4“ 3-Way Bi-Amp Line Array Speaker |
| Power Rating | Low/Mid 1000 W AES 2000 W program 4000 W peak Mid/High 1200 W AES 2400 W program 4800 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 50 Hz - 20 kHz |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Sensitivity | Low/Mid 101 dB 1w/1m Mid/High 105 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 143 dB |
| LF Woofer | 2 x STG-12L-16, neodymium |
| MF woofer | 4 x STG-M65-8, neodymium |
| HF Driver | 2 x STG-44NBL-8, neodymium |
| Nominal Impedance | Low/Mid 8 Ohm Mid/High 8 Ohm |
| Input Connectors | 2 x Neutrik NL4 Sockets Mid/High 1+/1- Low/Mid 2+/2- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 385x1000x612 mm |
| Net weight | 55,0 kg |
Drawing
Product Overview
Touring