PCS-118B Ground Stack
Subwoofer
| System Type | Single 18´´ Subwoofer |
| Maximum SPL | 136 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 695x570x628 mm |
| Net weight | 44,0 Kg |
PCS-118B
The PCS-118B is a high-end, single 18-inch ground-stack subwoofer featuring a neodymium driver. It is the perfect compact subwoofer for smaller events with a few hundred attendees. With an AES power rating of 1,500 W, it pairs perfectly with our PCS-405 or PCS-605 column speakers.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510400 |
| System Type | Single 18´´ Subwoofer |
| Power Rating | 1500 W AES 3000 W program 6000 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 38 Hz - 120 Hz |
| Sensitivity | 100 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 136 dB |
| Woofer | STG-18NB-L 1500W AES 4“ voice coil |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 695x570x628 mm |
| Net weight | 44,0 kg |
Drawing
Product Overview
Touring