PCS-218HB Ground Stack
Subwoofer
| System Type | Dual 18´´ Subwoofer |
| Maximum SPL | 144 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 600x1200x800 mm |
| Net weight | 104,5 Kg |
PCS-218HB
Live and Club Sound Subwoofer
The PCS-218HB is our latest subwoofer design, meeting the demands of modern club and live sound systems. Its exceptional build quality and high-end 18-inch Italian driver guarantee precise, distortion-free bass reproduction at extremely high sound pressure levels. Due to the increasing cost of neodymium, this subwoofer is available with either ferrite or neodymium magnets. The lower resonance frequency is 34 Hz. Its compact dimensions of 600 x 1,200 x 800 mm (H x W x D) and optimally placed carrying handles ensure excellent portability.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318512916 |
| System Type | Dual 18´´ Subwoofer |
| Power Rating | 3000 W AES 6000 W program 12000 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 34 Hz - 220 Hz |
| Sensitivity | 104 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 144 dB |
| Nominal Impedance | 4 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 600x1200x800 mm |
| Net weight | 104,5 kg |
Drawing
Product Overview
Touring