PCS-315NB Triple 15"
Subwoofer
| System Typ | Triple 15´´ Subwoofer |
| Maximum SPL | 140 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 1000x430x600 mm |
| Net weight | 65,5 kg |
PCS-315NB
An astonishing 7,200 W of power!
Three premium neodymium drivers, each with 1,200 watts of AES power, are housed in a cabinet measuring just 430 x 1,000 x 600 mm. Equally impressive is the sound pressure level of up to 140 dB. This incredible subwoofer's peak power exceeds 14,400 watts. It has a frequency response ranging from 38 Hz to 200 Hz and offers a flexible connection point for midrange/tweeter systems. The nominal impedance is 2.7 ohms.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510479 |
| System Type | Triple 15“ ground stack subwoofer |
| Power Rating | 3600 W AES 4200 W program 14400 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 38 Hz - 200 Hz |
| Sensitivity | 101 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 140 dB |
| Woofer | 3 x STG-15NB 1200W AES, 4“ voice coil |
| Nominal Impedance | 2,7 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 1000x430x600 mm |
| Net weight | 65,5 kg |
Drawing
Product Overview
Touring