PCS-318NB Triple 18"
Subwoofer
| System Type | Triple 18´´ Subwoofer |
| Maximum SPL | 154 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 1200x500x700 mm |
| Net weight | 91,5 kg |
PCS-318NB
Three high-quality neodymium drivers, each with 1500 watts of AES power, are housed in a cabinet measuring just 500 x 1200 x 700 mm. Equally impressive is the sound pressure level of up to 154 dB. This incredible subwoofer's peak power exceeds 18,000 watts. It has a frequency response ranging from 28 Hz to 160 Hz and offers a flexible connection point for line array systems. The nominal impedance is 2.7 ohms.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510486 |
| System Type | Triple 18“ ground stack subwoofer |
| Power Rating | 4500 W AES 9000 W program 18000 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 28 Hz - 160 Hz |
| Sensitivity | 103 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 154 dB |
| Nominal Impedance | 2,7 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 1200x500x700 mm |
| Net weight | 91,5 kg |
Drawing
Product Overview
Touring