PCS-208L Line Array Speaker
| System Type | Dual 8´´ Line Array Speaker |
| Maximum SPL | 134 dB |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Dimensions (h/w/d) | 243x650x425 mm |
| Net weight | 21,0 kg |
PCS-208L
The PCS-208L is a compact, high-performance loudspeaker designed for use in vertical line-array columns of up to 24 units per fly frame. Thanks to its mechanical design, it can be adjusted vertically from 0° to 9° in 1.5° increments. Thanks to the PCS-208L’s simple yet ingenious mechanical brake, vertical adjustment is a breeze. All flyware components are made of high-quality, heavy-duty aluminium. This two-way system is undoubtedly the best choice. It consists of two 8″ neodymium woofers arranged in a dipole configuration and two centre-mounted 1″ drivers. These are connected to a precisely calculated wave transformer. A single unit can reach a maximum sound pressure level of 134 dB. The dispersion pattern is 10° x 120° (vertical x horizontal). The enclosure is made of high-quality plywood and finished with a robust, waterproof polyurea coating. It is impact- and weather-resistant. Four integrated handles facilitate transport and installation. A 1.5 mm thick black metal grille covered with black acoustic foam protects the front of the loudspeaker. The flight frame construction allows for suspended or floor-standing mounting on PCS subwoofers. Its compact size and passive 2-way design guarantee maximum flexibility. Combined with our DSP system controller and DSP-integrated system amplifiers, the possibilities are endless.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510561 |
| System Type | 2x8“/2x1,75“ 2-Way Line Array Speaker |
| Power Rating | 500 W AES 1000 W program 2000 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 75 Hz - 20 kHz |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Sensitivity | 104 dB 1W/1m |
| Maximal SPL | 134 dB |
| Woofer | 2xSTG-8L 250W AES, 2,5“ voice coil, neodymium |
| Driver | 2xSTG-45NB 50W AES, 1,75“ voice coil, neodymium |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Input Connectors | 2x Neutrik NL4 sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 243x650x425 mm |
| Net weight | 21,0 kg |
Zeichnung
Product Overview
Touring