PCS-118LB Line Array
Subwoofer
| System Type | Single 18´´ Line Array Subwoofer |
| Maximum SPL | 132 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 600x500x600 mm |
| Net weight | 44,0 kg |
PCS-118LB
The PCS-118LB is a compact yet powerful 18-inch high-performance subwoofer. It is the perfect complement to our PCS-110L vertical line array speaker. Thanks to the double-sided aluminium connection panel, wiring is very easy. Simply connect the four parallel NL4 connectors 2+/2- for the subwoofer and 1+/1- for the line array. The mechanical design allows for suspended or stackable installation using just one type of fly frame. The PCS-110L-FFR fly frame is compatible with both the PCS-110L and the PCS-118LB. Our flyware is made up of high-quality aluminium components that are extremely durable. The PCS-118LB features an 18" premium neodymium woofer with 1500 W AES power handling. A single unit has a maximum sound pressure level of 132 dB. The enclosure is both shock- and water-resistant. It is crafted from the finest Baltic plywood and finished with a robust black polyurea coating that is both waterproof and durable. The sturdy, integrated handles facilitate transport and installation. Blue 100 mm wheels are located at the rear. A 1.5 mm thick black metal grille covered with black acoustic foam protects the front of the speaker.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510622 |
| System Type | Single 18“ Line Array Subwoofer |
| Leistung | 1500 W AES 3000 W program 6000 W peak |
| Frquenzgang (+/- 3 dB) | 30 Hz - 200 Hz |
| Empfindlichkeit | 98 dB 1W/1m |
| Maximal SPL | 132 dB |
| Woofer | 1 x STG-18NB 1500W AES, 4“ voice coil |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Input Connectors | 4xNeutrik NL4 Socket Parallel 2+/2- |
| Housing | Birch Multiplex |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 600x500x600 mm |
| Net weight | 44,0 kg |
Drawing
Product Overview
Touring