PCS-215LB Line Array
Subwoofer
| System Type | Dual 15´´ Line Array Subwoofer |
| Maximum SPL | 135 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 600x750x600 mm |
| Net weight | 54,0 kg |
PCS-215LB
Our PCS-215LB is the compact, high-powered 15" dual subwoofer you've been looking for. It is designed to be used with our PCS-210L vertical line array speaker. Thanks to the double-sided aluminium connection plate, wiring is a breeze. Simply connect the four parallel NL4 jacks — 2+/2- for the subwoofer and 1+/1- for the line array. The mechanical design allows for flown or stacked installations using just one type of fly frame. The PCS-210L-FFR fly frame is compatible with both the PCS-210L and the PCS-215LB. Our flyware is made up of high-quality aluminium components that are extremely durable. The PCS-215LB features two premium neodymium 15" woofers with 1200W AES power. A single unit has a maximum sound pressure level of 135 dB. The enclosure is both shock- and water-resistant. It is made of high-quality Baltic plywood and finished with a robust black polyurea coating that is waterproof. The sturdy, integrated handles facilitate transport and installation. Blue 100 mm wheels are located at the rear. A 1.5 mm thick black metal grille covered with black acoustic foam protects the front of the speaker.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510677 |
| System Type | Dual 15“ Line Array Subwoofer |
| Power Rating | 2400 W AES 4800 W program 9600 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 39 Hz - 200 Hz |
| Sensitivity | 99 dB 1W/1m |
| Maximal SPL | 135 dB |
| Nominal Impedance | 4 Ohm |
| Input Connectors | 4xNeutrik NL4 Socket Parallel 2+/2- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 600x750x600 mm |
| Net weight | 54,0 kg |
Zeichnung
Product Overview
Touring