3-way 2x15´´ + 1,4´´
Full-Range Speaker
| System Typ | 3-Wege 2x15“+1,4“ Full-Range Speaker |
| Maximum SPL | 139 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 1160x494x457 mm |
| Net weight | 57,0 Kg |
HCS-215F
“Built for Life on the Road”
The HCS-215F is a high-performance, three-way, full-range loudspeaker with an AES power rating of 1,800 W. Designed without compromise for the demands of touring and rental businesses, it is built to last. The two 15-inch bass drivers, each with a power handling of 800 W AES, deliver powerful, punchy bass. The oversized compression driver features a 1.4-inch voice coil and a substantial 3-inch voice coil. With a rated power of 200 W AES, it will rarely reach its limits. The HCS-215F impresses with its high technical standards and excellent value for money.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510912 |
| System Type | 3-Way 2x15“+1,4“ Fullrange Speaker |
| Power Rating | 1800 W AES 3600 W program 7200 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 43 Hz - 20 kHz |
| Coverage Pattern (hxv) | 90°x45° |
| Sensitivity | 103 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 139 dB |
| Nominal Impedance | 4 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 1160x494x457 mm |
| Net weight | 57,0 kg |
Drawing
Product Overview
Touring