PCS-110L Line Array Speaker
| System Type | Single 10´´ Line Array Speaker |
| Maximum SPL | 133 dB |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Dimensions (h/w/d) | 319x500x515 mm |
| Net weight | 21,5 kg |
PCS-110L
The PCS-110L is the ultimate compact, high-power loudspeaker for vertical line-array columns. It can be used in flight frames with up to 24 units. Thanks to its mechanical design, it can be adjusted vertically from 0° to 10° in 1.0° increments. The PCS-110L's vertical angle is fitted with a simple yet ingenious mechanical brake that makes setup significantly easier. Our flyware is made exclusively from high-quality aluminium components that are extremely durable. This passive, two-way system comprises a 10-inch neodymium woofer and two right-mounted, 1-inch drivers. The connection is made via a precisely calculated waveguide. The maximum sound pressure level of a single unit is 133 dB. The dispersion pattern is 10° x 120° (horizontal x vertical). The enclosure is both shock-resistant and weatherproof. It is made of high-quality Baltic plywood with a strong black waterproof polyurea coating. Four integrated handles facilitate transport and installation. A 1.5 mm thick black metal grille covered with black acoustic foam protects the front of the loudspeaker. The two different mounting frames available allow for multifunctional setup, whether suspended or floor-standing.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510592 |
| System Type | 1x10“/2x1,75“ 2-Wege Line Array Speaker |
| Power Rating | 450 W AES 900 W program 1800 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 75 Hz - 20 kHz |
| Coverage Pattern (hxv) | 120°x10° |
| Sensitivity | 103 dB 1W/1m |
| Maximum SPL | 133 dB |
| Woofer | 1 x STG-10L 350W AES, 3“ voice coil, neodymium |
| Driver | 2xSTG-45NB 50W AES, 1,75“ voice coil, neodymium |
| Nominal Impedance | 16 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 319x500x515 mm |
| Net weight | 21,5 kg |
Drawing
Product Overview
Touring