Live-115B Single 15´´ Subwoofer 2.1 System
When developing our powered live sound systems, we placed great emphasis on ensuring they could be used as flexibly and versatilely as possible. It is particularly worth noting that our 2.1 systems — the Live-212B, Live-115B and Live-118B — can be used with an additional passive subwoofer. This is a cost-effective way to significantly enhance the bass response. The built-in power amplifier delivers sufficient power for this purpose and boasts impressive technical specifications. In many comparable systems, the cabling to the satellite speakers is rigidly fixed via the subwoofer connection. This design restricts you to connecting and positioning the satellites in the same way relative to the subwoofer every time. Thanks to our flexible cabling, however, you can position the subwoofer and the satellites completely independently of one another. For example, you can use a spacer bar on the subwoofer or tripods to the left and right of it. Wall mounting of the satellites is also possible for fixed installations using our wall brackets.
This is an example of a stereo setup comprising a Live-115B subwoofer and two Live-441 satellite speakers.
This is an example of a stereo setup comprising a Live-115B powered subwoofer, one Live-115BP pasive subwoofer and two Live-441 satellite speakers.
Live-115B User Interface
Single 15´´ Powered Subwoofer 2.1 System
The Live-115B is a 2.1 active system comprising a compact 15-inch subwoofer and two Live-441 column speakers. The latter are equipped with four 4-inch woofers and a 1-inch driver. The asymmetrical horn of the Live-441 has been completely redesigned and is tilted downward by 5 degrees to ensure perfect sound distribution. This provides high-quality sound reproduction for seated listeners during lectures and conferences. It also delivers optimal sound coverage for the ‚party area of a dance floor‘. The Class D amplifier module delivers 4,000 watts of power and is controlled by a high-quality DSP manufactured in Germany. In addition to standard DSP settings, the DSP‘s feature set includes FIR filter technology. Using precisely calculated algorithms, it significantly optimises the frequency and phase responses of the Live-441, making the difference clearly audible. The input section of the Live-115B can be accessed via our DSM software, which is fully network-compatible. The system comes calibrated with five presets and can be adjusted individually. Additional presets can, of course, be programmed and saved. A second passive Live-115BP subwoofer can optionally be added to active Live-115B subwoofers. This is done using a 4-wire speaker cable. The corresponding Live-441 satellite speaker is connected to the passive subwoofer‘s link output. This allows for a setup with one subwoofer and matching satellite speakers on the left and right.
Overview Live-115B 2.1 Subwoofer System
| Model | Live-115B |
| System Type | Single 15" Powered 2.1 Subwoofer System |
| Amplifier Power | LF 1 x 2600W continuous HF Output 2 x 700W continuous @ 8 Ohm |
| Dimensions (h/w/d) | 650x430x579 mm |
| Net weight | 40,2 kg |
Overview Live-441 Satellite Speaker
| Model | Live-441 |
| System Type | 4x4“ + 1“ Column Speaker |
| Power Rating Lowcut @110Hz/12dB Oct. |
200 W AES 400 W program 800 W peak |
| Dimensions (h/w/d) | 650x150x170 mm |
| Net weight | 10,5 kg |
Technical Specifications Live-115B Subwoofer
| Model | Live-115B |
| GS1 (EAN) CODE | 4260318513425 |
| System Type | 3-Channel powered Dual 12´´ 2.1 speaker system |
| Amplifier Power | LF 1 x 2600W continuous HF 2 x 700W continuous, 400W peak |
| DSP | German DSP with DSM Network Control |
| FIR Technology | Linear phase response using FIR technology |
| Bluetooth | Optional TWS Bluetooth 5.1 High-performance Audio Receiver |
| Cooling | Variable speed fan |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 40Hz - 130Hz (35Hz @-6db 12dB/octave) |
| Maximum SPL | 132dB peak @1m, 129dB continuous @1m |
| Connectors | 2 x Neutrik® XLR Combo Line In 2 x Neutrik® XLR male Signal Link 1 x Neutrik® powerCON® Mains 2 x Neutrik® etherCON® Ethernet 2 x Neutrik® speakON® (Outputs for Satellites) |
| Controls | Illuminated digital signal potentiometer Illuminated Mute and Preset push buttons Illuminated Line / Mic Level Switches Optional illuminated Bluetooth Push Button |
| Indicators | Multi function LED rings with VU meter and Mute LEDs Multi function LED ring with amplifier status and active preset LEDs Signal IN Clip indicator in the potentiometer knob Ethernet connection LEDs Optional Bluetooth and TWS indicator LEDs |
| Housing | Birch Multiplex |
| Suspension/Mounting | 2 x M20 threaded top hat 35 mm pole socket 10 x M8-Aufhängung |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Power Input | PFC 100V-240V 50-60Hz 110V (+/- 10%), 50-60Hz |
| Power Consumption 1/8 of max output power @ 8 Ω |
100 VAC, 5.2 A 240 VAC, 2.6 A |
| Dimensions (h/w/d) | 650x430x579 mm |
| Net weight | 40,2 kg |
Technical Specifications Live-441 Column Speaker
| Model | Live-441 |
| GS1 (EAN) CODE | 4260318513388 |
| System Type | 4x4“ + 1“ Column Speaker |
| Power Rating Lowcut @110Hz/12dB Oct. |
200 W AES 400 W program 800 W peak |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Frequency Range | 110Hz - 20KHz |
| Coverage Pattern (hxv) | 90° x +20°/-25° |
| Sensitivity @1W/1m | 99 dB |
| Maximum SPL | 125dB peak @1m 122dB continuous @1m |
| Housing | Birch Multiplex |
| Suspension/Mounting | 35 mm pole socket 10 x M8 suspension |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Input Connectors | 2 x Neutrik NL4 Socket parallel 1+/1- |
| Dimensions (h/w/d) | 650x150x170 mm |
| Net weight | 10,5 kg |
Everything Under Control
With our DSM software, you can monitor the Live Aktiv devices remotely and adjust the settings to suit your personal preferences. The Input section provides access to additional EQs, limiters and compressors, as well as delay settings that can be used as a delay line or near-fill supplement with proper time alignment.
DSM Network Client
A single software solution for all devices. The DSM Network Client automatically scans the connected network and lists the DSM devices it finds. These may include SDX power amplifiers, active speakers, active line array speakers or DSM 19´´ devices. With just one click, you can open the configuration menu for the corresponding device. You can also group devices in the Network Client, allowing you to apply configuration changes quickly and reliably across the entire group.
DSM Navigation Menu
To minimise the need to switch between different sections of the software, the navigation menu is located above all panels. The active preset display is on the left and may also include settings that were adjusted during operation. These settings are automatically saved in the active preset and remain available even after a restart. To save the active preset as a fixed preset on the device, assign a name, select the preset number and press the down arrow under 'Device Presets' to save it to the device memory. To load a preset from the device, select the preset number and press the up arrow. Please note that the active preset will be overwritten if it has not yet been saved. To save a preset to the computer, use the 'File Preset' function. The name displayed on the device and the network client can be customised under 'Device Name'. Use the menu buttons to navigate to the relevant configuration panels.
DSM Main Panel
Das Main-Panel bietet eine Übersicht über alle Eingangskanäle und ist mit Gain-Reglern sowie Aussteuerungsanzeigen ausgestattet. Jeder Kanal verfügt über eine Mute-Taste. Wenn das Gerät im Stereobetrieb arbeitet, können die Eingänge 1+2 sowie die Bluetooth-Eingänge „Left” und „Right” gelinkt werden.
DSM Input Panel
This high-quality tool is used to process input signals in the DSM. Starting from the left, there is a gain control with a level meter and a mute button. Depending on the device and settings, the gain level is controlled by digital potentiometers on the front panel. To the right of this are the limiter and delay inputs, as well as the crossover settings for high- and low-pass filters. In the centre is the 10-band equalizer (EQ) and filter unit. Each input also features a 4-band compressor-limiter located at the bottom of the EQ unit.
Product Overview
Powered Speakers