PCS-112B Subwoofer
| System Type | Single 12´´ Subwoofer |
| Maximum SPL | 127 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 530x350x450 mm |
| Net weight | 24,0 Kg |
PCS-112B
The PCS-112B is a 12-inch ground-stack subwoofer with a high-quality neodymium driver. It is the perfect speaker for small events with an audience of up to several hundred people. Compact and with an AES power rating of 650 W, it pairs perfectly with our PCS-405 or PCS-605 column speakers. It is available with a black or white polyurea finish.
Technical Specifications
| GS1 (EAN) CODE | 4260318510387 |
| System Type | Single 12´´ Subwoofer |
| Power Rating | 650 W AES 1300 W program 2600 W peak |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 42Hz - 180 Hz |
| Sensitivity | 95 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | 127 dB |
| Woofer | STG-12NB-A 650W AES 4“ voice coil |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch plywood |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 530x350x450 mm |
| Net weight | 24,0 kg |
Drawing
Overview
Installation Speakers