CLS-212T 3-Way Bi-Amp Dual 12" Club Sound Speaker
| Model | CLS-212T |
| System Type | Bi-Amp 2x12", 4x6,5" plus 1,4" Coaxial Club Sound Speaker |
| Maximum SPL | Low/Mid 138 dB Mid/High 140 dB |
| Dimensions (h/w/d) | 900x562x499 mm |
| Gewicht | 44,0 kg |
CLS-212T Coaxial Club-Sound Speaker
In response to the high demand for impressive sound reinforcement systems in clubs, we have developed our powerful CLS Club sound systems. These horn-loaded systems boast creative mechanical and acoustic design features, transparent and powerful sound reproduction, and extremely high sound pressure levels. The 3-way CLS-212T top unit features two 12" neodymium woofers, four 6.5" neodymium midrange drivers and a 1.4" neodymium tweeter with a 2.5" voice coil. Thanks to the integrated passive crossover for the mid-high frequency range, the CLS-212T top section can be operated using only two amplifier channels in a bi-amp configuration. Connection is made via a 4-conductor speaker cable with Neutrik NL4 connectors. Optional accessories are available to connect the speakers to form a cluster, achieving a dispersion pattern of 120° x 40° for example. The speakers can be mounted horizontally or vertically.
Technical Specifications
| Model | CLS-212T |
| GS1 (EAN) CODE | 4260318512947 |
| System Type | 2x12“/4x6,5"/1x1,4" Coaxial Club Sound Speaker |
| Power Rating | Low/Mid 1000 W AES 2000 W program 4000 W peak Mid/High 1100W AES 2200W program 4400W peak |
| Coverage Pattern (hxv) | 60°x40° |
| Frequency Range (+/- 3 dB) | 55 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity @1W/1m | Low/Mid 101 dB 1w/1m Mid/High 104 dB 1w/1m |
| Maximum SPL | Low/Mid 138 dB Mid/High 140 dB |
| Nominal Impedance | Low/Mid 8 Ohm Mid/High 8 Ohm |
| Input Connectors | 2xNeutrik NL4 Sockets Parallel 1+/1- |
| Housing | Birch Multiplex |
| Coating | Waterproof polyurea coating |
| Dimensions (h/w/d) | 900x562x499 mm |
| Net weight | 44,0 kg |
Drawing
Product Overview
Club Sound Speakers